fabrykaabsolwentow.pl

Blog o finansach, pracy oraz biznesie.

Rozrywka

Jakie są sposoby na stres? Kilka sposobów na odstresowanie

Jakie są sposoby na stres? Kilka sposobów na odstresowanie

Bardzo szybkie tempo życia sprawia, że coraz więcej osób żyje w ciągłym stresie. Większość z nas spędza znaczną część swojego życia na wykonywaniu aktywności, które mają na celu zapewnić godne życie nam oraz naszym najbliższym. Niezależnie od tego, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą czy też jesteśmy zatrudnieni jako etatowi pracownicy, każdego dnia musimy podejmować nowe wyzwania i dbać o to, aby nasze działania przynosiły określony rezultat. Oprócz pracy ludzie często posiadają szereg innych obowiązków, takich jak opieka nad dziećmi, zajmowanie się domem, gotowanie czy robienie zakupów. Tak naprawdę, w ciągu dnia pozostaje bardzo niewiele czasu na odpoczynek, co przyczynia się do tego, że ludzie stają się zmęczeni oraz zestresowani. Taki stan rzeczy niekorzystnie odbija się na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym każdego człowieka, dlatego warto wiedzieć, jak się odstresować oraz jakie istnieją sposoby na stres.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto pozbyć się stresu
  • jak się odstresować

Dlaczego warto pozbywać się stresu?

Stres towarzyszy ludziom niemalże od zawsze, dlatego też życie w ciągłym stresie jest na swój sposób powszechnym zjawiskiem. W żadnym wypadku jednak nie należy tego normalizować. Wyniki badań wskazują na to, że długotrwały stres może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Zwiększa on ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe lub układu krążenia. Ponadto stres ma swój udział w powstawaniu wielu chorób somatycznych.
Uczucie stresu wzmagane jest poprzez zbyt szybkie tempo życia, rywalizację, presję społeczną oraz wiele innych czynników.
Przewlekły stres może przynieść takie skutki jak ogólne osłabienie układu odpornościowego lub zaostrzanie objawów wielu chorób z autoagresji, np. Hashimoto.
Często możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, że się stresujemy, ponieważ życie w stresie może stać się dla nas zjawiskiem zupełnie normalnym. Objawy stresu można jednak łatwo wyodrębnić i podzielić je na psychiczne oraz fizyczne. Do tych pierwszych możemy zaliczyć m.in. niską samoocenę, spadek energii lub brak chęci do działania. Do fizycznych objawów z kolei zalicza się bóle brzucha, nadpotliwość, płytki oddech lub przyspieszone tętno. Objawy można podzielić również na krótkotrwałe oraz długotrwałe.

sposoby na stres

Jak się odstresować? – sposoby na stres

Radzenie sobie ze stresem to bardzo cenna umiejętność, którą powinien posiadać każdy. Pozwala ona na zachowanie spokoju ducha oraz pomaga uniknąć wielu przykrych dolegliwości będących skutkiem długotrwałego stresu. Istnieje wiele sposobów na rozładowanie napięcia i warto korzystać z nich zawsze, gdy tylko zauważymy pierwsze poważniejsze symptomy stresu.
Do jednych z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów należy zaliczyć przede wszystkim odpowiednie oddychanie. Podczas świadomego oddychania doprowadzamy więcej tlenu do mózgu, co z kolei pomaga w zredukowaniu stresu.
Innym bardzo skutecznym sposobem jest wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna. Może być to trening na siłowni, spacer, gra w piłkę ze znajomymi lub cokolwiek innego, co sprawi, że poczujemy się zmęczeni. W radzeniu sobie ze stresem pomocne mogą okazać się również spotkania z przyjaciółmi, masaże, słuchanie muzyki lub aromaterapia.

Udostępnij