Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca rozmowa a pracę

Rozmowa o pracę – co trzeba wiedzieć?

Data publikacji 28 września 2022

Rozmowa o pracę jest kluczowym etapem rekrutacji. Wiele osób, które idą na takie spotkanie po raz pierwszy bardzo się stresują. Są też weterani, którzy mają już duże w nich doświadczenie. Trzeba jednak pamiętać o dobrym przygotowaniu i rozeznaniu się w temacie. Często niektóre z pytań się powtarzają co ułatwia zapoznanie się.

Rozmowa o pracę- jak się przygotować?

Samo otrzymanie zaproszenia na rozmowę można uznać za pierwszy mały, osobisty sukces. Oznacza to, że twoje CV lub list motywacyjny wyróżnia cię na tle innych kandydatów. Tym samym zdobywają uznanie rekrutera. Teraz twoim zadaniem jest przekonanie go do siebie. Jak to zrobić?

Znajdź i zbierz podstawowe informacje o potencjalnym pracodawcy. Umiejętności to nie wszystko, będziesz także sprawdzany czy pasujesz do tzw. kultury firmy. Zostaną ci zadane pytania typu: “Co wiesz o naszej firmie?”. 

Dlatego przed spotkaniem zapoznaj się dokładnie ze stroną internetową firmy czy jej profile na LinkedInie. Dobra odpowiedź na pytanie o przedsiębiorstwie, może drastycznie zwiększyć twoje szanse na sukces.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Niezależnie od rozmiaru i charakteru firmy, do której aplikujesz lepiej jest przyjść ubranym zbyt elegancko niż niechlujnie. Nawet w przedsiębiorstwie gdzie nie obowiązuje dress code, grzeczny ubiór nie zaszkodzi. Instytucje takie jak bank wymagają szczególnie atrakcyjnego ubioru.

W kwestii kolorów, powinno się postawić na neutralne kolory (granatowy, szary czy odcienie brązu), ubranie eleganckie z porządnym krojem (garnitur, marynarka i spodnie, garsonka czy sukienka), makijaż neutralny lub minimalny i  schludna fryzura.

Dojazd na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa o pracę wymaga bycia punktualnym. Nie psuj pierwszego wrażenia przychodząc spóźnionym. Organizując sobie odpowiednią ilość czasu na dojazd i przygotowanie się przed wyjściem, oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu.

Zawsze możesz natknąć się na korek albo wypadek na drodze, a tego nie chcemy. Dobre zaplanowanie sobie dnia rozmowy kwalifikacyjnej jest kluczem do sukcesu.  

Nie zapomnij wydrukować i zabrać ze sobą CV

Rekruter prowadzący rozmowę, także powinien posiadać kopię twojego życiorysu. Zawsze warto jednak mieć ze sobą kopię, na wszelki wypadek. Przed rozmową możesz przejrzeć sam swój życiorys, w celu uporządkowania najważniejszych informacji o swoich umiejętnościach. 

Przygotuj się na zadanie pytań 

Na koniec rozmowy często rekruter daje ci trochę czasu za zadanie własnych pytań. Nie zadając pytań i tym samym dając do zrozumienia, że wszystko wiesz możesz sobie zaszkodzić. 

Jakie pytania zadawać? Zapytaj o szczegóły zadań, które będziesz wykonywał na nowym stanowisku. Dobrze też jest poruszyć kwestię przyszłego przełożonego, zespołu czy wyzwań z jakimi zmaga się firma.

Błędy na spotkaniu o pracę

Mimo przygotowania i pewności siebie, każdemu zdarza się popełnić błędy. Niektóre z nich zostały zaprezentowane poniżej:

  • brak przygotowania,
  • krytykowanie byłego pracodawcy,
  • brak kultury osobistej,
  • negatywna mowa ciała,
  • gadatliwość.

To tylko kilka z błędów, które możemy zrobić podczas rozmowy. Lepiej dobrze się przygotować na rozmowę kwalifikacyjną, niż potem żałować niepowodzenia.

Świadome wyznaczanie celów życiowych

Redakcja fabrykaabsolwentow.pl

Nasz zespół redakcyjny składa się z redaktorów, którzy pasjonują się tematami związanymi z pracą, biznesem, rozrywką, finansami oraz rozwojem osobistym. Dzięki dostępnym artykułom i materiałom edukacyjnym możesz rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?