Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes handel zagraniczny polski

Handel zagraniczny polski – fakty i mity.

Data publikacji 5 października 2022


Handel zagraniczny polski to bardzo ważny aspekt gospodarki kraju. Rozwija się prężnie. To dzięki niemu posiadamy wiele cennych towarów, ale i w związku z posiadaniem sporych dóbr korzystają również państwa, z którymi Polska robi interesy. Dzisiejszy świat to mnóstwo nowych wynalazków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaka jest historia polskiego handlu zagranicznego
  • jak wygląda bilans handlu zagranicznego
  • z jakimi państwami Polska najczęściej robi interesy

Odrobina historii

Tuż po drugiej wojnie światowej handel zagraniczny był wręcz całkowicie uzależniony od danego państwa. Wydawane były koncesje na takie rzeczy jak handel: papierosami, alkoholem, bronią czy samochodami. Zniesienie pewnego typu monopolu państwa w tymże zakresie nastąpiło w roku 1990, czyli tuż po panowaniu w Polsce ustroju komunistycznego. Wolny świat to nowe możliwości. W tym czasie zniesiono nakaz koncesji, umożliwiono tym samym przeprowadzanie transakcji handlowych z zagranicą osobom prawnym i fizycznym. Zostały zniesione ograniczenia ilościowe we właśnie handlu międzynarodowym. Co ważne wprowadzono wymienialność Polskiego złotego, jak i taryfę celną na produkty importowane wprost z zagranicy. To był wielki moment w historii naszego kraju. Zaczął się rozwijać w bardzo szybkim tempie. Gospodarka z centralnie planowanej na wolnorynkowej stanowiła wielki krok w historii.

Bilans handlu zagranicznego

Jak podają dane statyczne w obecnej sytuacji występuje przeważające zjawisko importu nad eksportem. Znaczy to tyle, że nasz kraj ma ujemny bilans samego handlu zagranicznego. Obecnie jeśli chodzi o partnerów Polski na pierwszy plan wysuwa się zdecydowanie Unia Europejska. Warto podkreślić, że do 1991 roku wymiana handlowa była przeprowadzana tylko i wyłącznie z krajami RWPG. W Polsce bardzo trudno było zdobyć jakikolwiek towar, był on zdecydowanie deficytowy.

handel zagraniczny polski

Wszystko zmieniło się po wprowadzeniu gospodarki wolnorynkowej. Kraj zaczął rozwijać się niesamowicie szybko. W sklepach półki nie były już puste. Powstawały sklepy wielkopowierzchniowe. Ludzie zaczęli po prostu lepiej i łatwiej żyć. Otworzyły się dotąd nieznane możliwości. Dziś szacuje się, że około 70% wartości pochodzącego z eksportu stanowią wyroby z branży hutniczej, drewno oraz wyroby z tegoż surowca, produkty mineralne, metale nieszlachetne oraz wytwory włókiennicze. Należą one do towarów pracochłonnych, surowcochłonnych. Są w większości niewiele przetworzone oraz oparte na technologii bazowej. W ostatnim czasie widoczny jest wzrost udziału w eksporcie wyrobów technologicznych – zaawansowanych. Stanowią około 30%. Należą do nich na przykład wyroby przemysłu związanego z motoryzacją.

Handel zagraniczny

Jest lista pięciu rynków eksportowych, które należą do najważniejszych. W roku 2020 znalazły się na tej liście:
– Niemcy z 29,0 procentami udziałów,
– Czechy z udziałem 5,9 procent,
– Wielka Brytania ma miejscu trzecim z 5,7 procent,
– Francja z udziałem 5,6 procent,
– natomiast Włochy z 4,3 procentami.
Istnieje również lista obejmująca pięć najistotniejszych dostawców towarów do polski. W 2020 wyglądało to następująco:
– Niemcy około 1/4 udziału całkowitego,
– na drugim miejscu Chiny z 14,4 procent,
– następnie Włochy 5,1 procent.

Proste techniki medytacji dla osób zapracowanych

Redakcja fabrykaabsolwentow.pl

Nasz zespół redakcyjny składa się z redaktorów, którzy pasjonują się tematami związanymi z pracą, biznesem, rozrywką, finansami oraz rozwojem osobistym. Dzięki dostępnym artykułom i materiałom edukacyjnym możesz rozwijać swoje umiejętności i poszerzać wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?