fabrykaabsolwentow.pl

Blog o finansach, pracy oraz biznesie.

BiznesRozwój osobisty

Jak założyć własną firmę jednoosobową?

Jak założyć własną firmę jednoosobową?

Prowadzenie własnej działalności jednoosobowej jest sposobem na zarabianie pieniędzy. W ostatnich latach cieszy się ona bardzo dużą popularnością, mimo niekorzystnych warunków dla przedsiębiorców. Ciągłe zmiany podatkowe oraz wzrost kosztów utrzymania działalności nie zniechęca ludzi do spróbowania swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu. Szczególnie młodzi ludzie decydują się na otwarcie własnej działalności. Takie rozwiązanie daje poczucie niezależności oraz pozwala uzyskać ponadprzeciętne zarobki, nieosiągalne w pracy na etacie. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie zawsze działalność jednoosobowa musi okazać się strzałem w dziesiątkę. Istnieje wiele czynników, które zwiększają szansę na sukces w biznesie jednak nie istnieje żadna gwarancja, że nasz biznes będzie dochodowy. Niemniej jednak warto spróbować swoich sił jeśli posiadamy zmysł przedsiębiorcy i praca na etacie niekoniecznie odpowiada naszym preferencjom. W tym artykule dowiesz się, jak założyć własną firmę jednoosobową oraz poznasz plusy i minusy takiego rozwiązania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega działalność jednoosobowa
  • jakie są wady i zalety prowadzenia własnej firmy
  • czy warto jest spróbować

Działalność jednoosobowa – na czym polega?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej. Do jej założenia nie potrzebujemy kapitału zakładowego oraz wspólników jak w przypadku innych form działalności gospodarczej. Otwarcie jednoosobowej firmy jest zdecydowanie najprostsze i najszybsze.
Jeśli zastanawiasz się jak założyć własną firmę jednoosobową, to powinieneś zacząć od wizyty w urzędzie. Podczas takiej wizyty należy złożyć wniosek o wpis do CEIDG. W takim wniosku należy zawrzeć szereg informacji takich jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz kilka innych informacji związanych bezpośrednio z profilem naszej działalności.
Przed złożeniem wniosku warto zadbać również o otwarcie firmowego rachunku bankowego, wybranie nazwy firmy oraz sposobu opodatkowania.

Wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Wiele młodych osób decyduje się na otwarcie własnej działalności, ponieważ kieruje nimi wizja wysokich zarobków oraz dużej ilości wolnego czasu. Oczywiście jest to możliwe, jednak należy mieć świadomość tego, że sukces w biznesie zależy od bardzo wielu czynników, w tym szczęścia. Warto również pamiętać o tym, że początkowa faza prowadzenia biznesu wiąże się z masą wyrzeczeń oraz koniecznością poświęcenia całej swojej energii oraz pieniędzy na rozwój firmy. Nawet jeśli poświęcimy cały swój wolny czas oraz wszystkie oszczędności na to, aby rozwinąć nasz biznes, nie mamy żadnej gwarancji, że uzyskamy satysfakcjonujące dochody. Jest to niewątpliwie największa wada prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Do zalet należy zaliczyć przede wszystkim poczucie niezależności oraz możliwość uzyskiwania nieograniczonych zarobków, jeśli nasz biznes odniesie sukces.

działalność jednoosobowa

Czy warto spróbować swoich sił w biznesie?

Mimo że prowadzenie własnej działalności nie jest tak proste, jak wielu osobom się wydaje, warto spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Jeśli uda się odnieść sukces w biznesie możemy liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki oraz poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego.

Udostępnij